Historia po 1945 r. (2015/2016)

Akademia Siemaszki Imprimis verbum w roku szkolnym 2015 / 2016 zaprosił na kolejny cykl spotkań tym razem poświęconym Historii Powszechnej po 1945 roku. Ze względu na dynamiczną sytuację geopolityczną w Europie i na świecie chcieliśmy lepiej poznać historię współczesną, by bardziej racjonalnie spojrzeć na otaczającą nas rzeczywistość. Zaproponowaliśmy 8 akademickich wykładów przybliżających dzieje polityczne, gospodarcze i społeczne nie tylko Europy, ale też Ameryki, Azji i Afryki.

Tematyka i dobór treści miał zarysować szeroką panoramę zmian, które doprowadziły do dzisiejszego kształtu Europy i świata. Poznaliśmy realia polityczne narodzin zimnej wojny, świt bipolarnego świata, rozwój i funkcjonowanie komunizmu w ZSRR i Europie Wschodniej, eksport tego systemu do Azji i Afryki, przyjrzeliśmy się ważnym konfliktom wpisującym się w powojenny świat jak wojna koreańska, konflikt wietnamski czy interwencja w Afganistanie. Zajrzeliśmy do podzielonych Niemiec poznając realia życia w NRD i RFN, poznaliśmy najważniejsze wydarzenia tzw. roku Afryki i rozpadu systemu kolonialnego na tym kontynencie oraz jego różne konsekwencje, niektóre bardzo brutalne.

W ostatnich spotkaniach zarysowaliśmy erozję bloku komunistycznego w Europie końca lat 80 tych i demontaż władzy sowieckiej w tej części świata. Interesowała nas polityka amerykańska w latach 90 tych oraz na początku XXI wieku z wszystkimi jej aspektami zarówno pozytywnymi jak i oczywiście negatywnymi. Tradycyjnie zajęcia  prowadził wykładowca akademicki o bardzo bogatym dorobku naukowym i imponujących umiejętnościach dydaktycznych. W tym roku zaprosiliśmy do współpracy Pana Profesora Mariusza Wołosa z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

Temat wykładu

Data

Świat po II wojnie

19 X

Zmiany polityczne na Dalekim wschodzie
w okresie powojennym.
Wojna koreańska

16 XI

Niemcy w podzielonej europie

7 XII

Indochiny po II wojnie światowej. Wojna w Wietnamie i Kambodża Czerwonych Khamerów

11 I

Konflikty na Bliskim Wschodzie w okresie powojennym

22 II

Rozpad systemu bipolarnego na świecie. Demontaż komunizmu w Europie.

14 III

Rozpad systemu kolonialnego i jego konsekwencje. Kraje tzw. Trzeciego Świata

4 IV

Świat i Europa na przełomie XX i XXI wieku. Czy pax ameriacana jeszcze instnieje? 

18 IV

źródło: https://www.cvce.eu/content/publication/2007/3/2/14675e12-9990-4560-a8c4-3f780cb6f230/publishable.jpg