W roku wykładowym 2011 / 2012 odbyło się 8 spotkań przybliżających dzieje i kulturę starożytnej Grecji.
Do współpracy zaprosiliśmy znanych i wybitnych wykładowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.
Najstarsze kultury strefy egejskiej. Kultura Krety – pałace i ich polityczne znaczenie. Charakterystyka cywilizacji minojskiej i jej koniec.
Migracja Achajów. Początki i rozwój cywilizacji mykeńskiej w Grecji. Wieki ciemne i ich następstwa.
Historia i specyfika polis spartańskiego. Powstanie i najważniejsze wydarzenia. Organizacja państwa spartańskiego. Społeczeństwo Sparty i wychowanie agoge. Kultura Sparty i jej losy w okresie hellenistycznym.
Przyczyny i przebieg wojen perskich. Charakterystyka działań od powstania jońskiego do pokoju Kaliasza. Specyfika działań militarnych i następstwa tego konfliktu.
Rozwój i powstanie teatru w Grecji. Struktura greckiego dramatu. Aktor w teatrze greckim.
Przyczyny i przebieg wojny peloponeskiej. Specyfika działań militarnych. Konsekwencje zmagań dla Sparty, Aten oraz Persji.
Polityka Filipa II i jego podboje. Wyprawa Aleksandra Wielkiego na Persję. Państwo Perskie przed dzień agresji. Bitwy i polityka Aleksandra Macedońskiego.
Podział państwa Aleksandra po jego śmierci. Wojny Diadochów. Monarchie hellenistyczne. Dziedzictwo epoki hellenistycznej.